Tarvitaanko kanan teurastuksesta kuvallista ohjetta?

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Paltsi

Tarvitaanko kanan teurastuksesta kuvallista ohjetta?

Viesti Kirjoittaja Paltsi »

Niin, meillä on jokunen ylimääräinen kukko menossa lähiaikoina pakastimeen ja tuli mieleen, että täällä joku aina kyselee kuinka se kana oikein käsitellään sitten kun siltä on henki pois. Mikäli haluatte, voin ottaa kuvat esim. avausviillon tekemisestä, suolistamisesta, pyrstön leikkauksesta ja sisuskalujen sekä kuvun irrotuksesta. Edellyttäen tietenkin sitä, että tällaiselle topicille on tilausta eikä joku herkkänahkainen ole heti häröttämässä sitä pois.

Ainakin meillä näiden siivekkäiden syöminenkin kun on arkipäivää. (Vakkka maistuukin niin hyvältä ettei raskisi syödä kuin sunnuntaisin :smt003 )

Mitä tuumii Hilta?
kukkamaa

Viesti Kirjoittaja kukkamaa »

Mä ainakin olisin kiitollinen kuvallisista ohjeista mikäli se ketään ei haittaa!
jamppa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

Kannatan!
Eihän sitä ole kaikkien pakko lukea jos tekee häijyä!
ann75

Viesti Kirjoittaja ann75 »

täälläkin kannatetaan, olisi aika huippua kasvattaa omat eväät (tosin munissahan tämä jo toteutuu, vielä kun sais paistiakin välillä). Kyllähän sitä kuvittelee vielä hätätilanteessa kalauttavansa nirrin pois, mutta siitä eteenpäin saattais mennä kuoppaan, mikä olis kamalaa tuhlausta :smt019
Ja jos hirvittää jo kuvia katsellessa, niin tietääpä, ettei sit ala leikkimään.. :smt017
Ushva

Viesti Kirjoittaja Ushva »

Joo, kuvia vaan tänne munki puolesta!
Mimmi

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Oikein hyvä idea! Mäkin sellaista joskus suunnittelin kotisivuille, mutta on jäänyt tekemättä. Sehän voidaan "piilottaa" tuonne reseptipuolelle ja laittaa niin kertova otsikko, ettei herkimmät sitä edes vilkuile, kuten "Kukon teuraskäsittely" tms.
kuukernuppi

Viesti Kirjoittaja kuukernuppi »

Pistä ihmeessä kuvia, se on oikeesti vaikeaa ensikertalaisns käsittää mitne se tehdään. Ja heikkonahkaisille joku varoitus otsikkoon?
Klara

Viesti Kirjoittaja Klara »

Kannatetaan.. meillä oltiin ihan pihalla ku lumiukot kun kukko laitettiin lihoiksi ja en tiedä yhtään menikö se edes sinne päin. No tuli siitä syötävää, mutta että siivottiinko se oikeen - epäilen vaffasti.

Eli kuvia tulemaan - ja selkee otsikko niin herkkiksimmät voipi sitten olla avaamatta koko ketjua :smt002
Muusa

Viesti Kirjoittaja Muusa »

No mutta ne herkkikset, joitten tekis mieli itsekasvatettua paistia mutteivät oikein ilkeä ryhtyä tuumasta toiseen, voisivat niitä kuvia katselemalla totuttaa itsensä siihen mitä tuleman pitää, vois olla helpompi homma sitten ryhtyä tuumasta toiseen kun hyvien kuvien ansiosta tietää mitä tuleman pitää, eikö :smt017
Klara

Viesti Kirjoittaja Klara »

Meinasinki että oman valintansa mukaan tietty.. Ja siinä auttaa selkee otsikko
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4556
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Hyvä idea! Laita vaan Paltsi kamera tulille. Paikkana varmasti tuo reseptiosasto on paras ja otsikko TIKKUKIRJAIMILLA, niin on sitten oma vika, jos sen katsoo ja järkyttyy yöunettomaksi :smt005
Monelle varmasti hyödyksi ja kun johonkinhan esim. ne ylimääräiset tappelupukarikukot on saatava...miksei sitten ruuaksi?
Olihan meillä ihan livenäytös suunnitteilla siihen peruuntuneeseen Munistapaamiseen, niin toteutuupahan nyt sitten tällä tavoin sekin suunnitelma.
jamppa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

Onhan se kuitenkin vähän eri asia katsoa kuvaa tai suolikasaa...
Tiedän kyllä yhden kanaharrastajan joka ei tule lähellekkään kun teurastus on käynnissä mutta paisti maistuu kyllä!
Paltsi

Viesti Kirjoittaja Paltsi »

Onhan se suolien hajukin hiukan eri kuin kuvissa :smt008

Kun ei vastustajia ole ilmaantunut, otetaan työn alle sekä kukot että kuvat. Palmikko lupasi kuvata ja laittaa ne tuonne reseptiosastolle, minä hoidan likaisen työn. En uskalla vielä luvata milloin kuvat sinne saadaan mutta ajan kanssa... Itse asiassa huomenna oisi kahdella BUTilla lähtöpäivä, katsotaan ehditäänkö illalla perata ja kuvata.
Mimmi

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Jep, ja sivun vois varmaan "kiinnittää" siihen ylös niin, ettei se painu minnekään löytymättömiin ajan kanssa..
kanamummo

Viesti Kirjoittaja kanamummo »

Ehottoman kannatettava ajatus, aina löytää jotain juttuja jota voi tehä paremmin!
Vastaa Viestiin