ankan poikaset ja aikuiset?

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
kurinamasu

ankan poikaset ja aikuiset?

Viesti Kirjoittaja kurinamasu »

Eli kertoisiko joku koska voin laittaa ankkavauvat ja aikuiset ankat yhteen :smt017 Siirsin tänään vajaa 3 viikkoiset vaakut samaan tilaan aikuisten kanssa.Omaan aitaukseen. Aikuiset ankat ihan tohkeissaan pienistä, kiertää verkkoo edestakasi. Uskallanko kokeilla yhteen vai odotanko vielä :smt017
Avatar
tipsi
riikinkukko
Viestit: 1075
Liittynyt: 30 Touko 2007, 06:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: ankan poikaset ja aikuiset?

Viesti Kirjoittaja tipsi »

Odota vielä. Aikuiset ankat saattavat olla aggressiivisa pieniä kohtaan. Meillä oli joskus melkein 20v sitten ankkapoika, ja otettiin uusia ankkoja 3 kpl poikasina. En muista enää poikasten ikää, mutta kun ne kaikki olivat vapaana ja uiskentelivat järvessä niin poika yritti polkea pikkuisia! Onneksi ei käynyt mitenkään, mutta varuillaan niitten kanssa sai olla.
Ankkoja, kanoja ja lampaita.
Alice

Re: ankan poikaset ja aikuiset?

Viesti Kirjoittaja Alice »

Meillä kävi ihan toisin.Kun hautomakoneesta tuli poikasia ja päästimme ne vanhempiensa kanssa yhteen vähän myöhemmin hyökkäsi tämä nuorisolauma vanhempiensa kumppuun!Eivätkä rauhoittuneet.Eli niitä ei voinut pitää yhdessä ollenkaan.Mutta kun ankkaäiti on itse hautonut ja sitten on kuoriutunut poikaisa on yhteiselo sujunut oikein hyvin,kunnes urokset ovat tulleet isoiksi.Sitten ai isä halua niitä enään lähelleen.
kurinamasu

Re: ankan poikaset ja aikuiset?

Viesti Kirjoittaja kurinamasu »

Nyt ovat yhdessä olleet jo viikon. Poikasten aitaus hajosi ja olivat siis sikinsokin. Otin aitauksen pois kokonaan. Pienet menee perässä ja isot edellä :smt003 Ei noi aikuiset ihan sulata nuorisoo, mutta hyvin ovat pärjänneet yhdessä.
Vastaa Viestiin