Huomasin että sinun pitäisi olla paikalla? Kuulin, että orppilasten lentointo/kyky hiipuu kasvun eli painon myötä? Nyt ei meinaa mitkään aidat riittää kun iltaisin saavat älämölökohtauksen ja haikailevat vapauteen
Lisäksi ovat alkaneet leikkiä taistelevia metsoja Harrastaako kananuoret leikkitappeluita vai ovatko nuo tosissaan Pitäisi perehtyä enemmän kanojen sielunmaisemaan varmaan. Mitään jälkiä ei siis kummallakaan ole, enemmän sellaista hyökkimistä ja tuijottelua.
Ja lisäkysymys; nämä ei suostu syömään muuta kuin kasvatuspunahelttaa, ovat siis vasta reilu 7 viikkosia. Matoja kyllä syövät ja ovat hulluina niihin mutta kaikki leivänkannikat ja salaatit kiertävät kaukaa
Tänä aamun meinasin töistä myöhästyä, kun koputtelin niille malliksi ranskiksen kannikka, jos vaikka tajuaisivat nokkia
Vai eikö kotiruoka vain kelpaa? Vika kokissa ?
Ja kysymystulva jatkuu, vaikka lähes kaikki taisi poistua; aamuisin kun vien hevoset ulos olen miettinyt jätänkö tirpoille valot vai en?
Ovat nyt siis karsinassa, tallissa on isot ikkuna kyllä mutta karsinassa vain yksi pienehkö yläikkuna. Ja karsinan ovea en uskalla jättää auki ettei koirat ja kissat vieraile siellä. Karsina siis on hämärähkö kun sen ikkunakin on pohjoisen puolella ja seinät tumman ruskeat. Jätänkö siis valot päälle päiväksi?
Iltapäivällä ja illalla karsinoidenkin valot on jokatapauksessa koko ajan päällä noin 22.00 asti, kun olen tallihommissa yms.
Jätä valot päiväksi, se on kanoille tärkeää. Tosin vaikea sinänsä vastata kun ei tiedä kuinka hämärä on ilman, mutta tuntuisi että ei ole hyvä, jos päivällä on vähemmän valoa kuin illalla.
Siitäkään en olisi huolissani jos eivät vielä syö kuin kasvatuspunahelttaa. Se on kuitenkin hyvä ruoka tuon ikäisille.
Tuosta lentelystä en tiäkään mitä kirjottaisin. Meillä on orppilasten matalin ulkoaitaus 60-80 senttiä korkea ja vaikka poikaset on jo isoja, kesäkuun alkupuolella kuoriutuneita, ei ne ole tulleet aidan yli. Talvella kun kasvoi poikasia sisällä, ne nousi tuon kokoisena noin metrin korkeiden väliseinien päälle istuskelemaan. Kuinka korkealle ne siis teillä nyt nousee?
Karsinassa aitana on vihreää kompostikehikkoa, 2 aina päällekkäin (yhdestä menivät yli että heilahti) eli korkeus on ehkä 150cm, ihan yläreunalla käyvät räpistelemässä
Meidänkin orpintonit,jotka ovat munivia niin lentävät ihan helposti 2.3 metrisen koiran häkin ylitte vapauteen ja sittenkun tulee "koti-ikävä" niin ne lentää takaisin.Yö-puulle mennään sitten tuonne häkin korkeimmalle kohdalle, josta on hyvät näköyhteys muuhun maailmaan, että mitä pihassa tapahtuu illan aikana.