2 kukkoa ontuu

kun kana sairastaa...

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

SannaT

2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SannaT »

Tänään aamulla huomasin 4,5 kk ikäisen kukon ontuvan. En silloin kerennyt sitä ottamaan ja tutkimaan, mutta nyt kun lähdin asiaa tutkimaan niin huomasin että toinenkin 3kk ikäinen kukko ontuu. Silloin muistinkin, että kyseinen kukko makoili aamulla sisällä ja taisin siltä kysyäkin että mitäs täällä makaat. Kummankaan jalassa en mitään erikoista nähnyt/tuntenut. Molemmat makoilevat välillä ulkona tai sisällä ja välillä linkuttavat paikasta toiseen. Jos seisoskelevat, niin yhdellä jalalla. Syövät ihan normaalisti.

Onkohan tapelleet vai mikä niitä vaivaa?
Muusa

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja Muusa »

Voisko olla marekia? :smt017
SannaT

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SannaT »

No sepä ensimmäisenä tuli mieleen kun jäin aamulla kukkoa seurailemaan. Mutta mistäs sellainen nyt yhtäkkiä tänne olisi tupsahtanut :smt017 Täytyy kohta käydä tarkistamassa kukkojen vointi...
SannaT

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SannaT »

Vointi kukoilla sama kuin päivällä. Makoilevat tai seisovat paino toisella, mutta molemmat maassa tai sitten yhdellä jalalla toinen vedettynä koukkuun alle. Painoa jalka näyttää kestävän juuri ja juuri sen verran että pystyy klinkkaamaan eteenpäin. Käyn vielä myöhemmin katsomassa pystyvätkö orrella kököttämään.
herttahelmeri

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja herttahelmeri »

Pahasti marekilta kuulostaa tuo :smt009
Kotopullaki

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja Kotopullaki »

Yhdistän marekin aina tasapainottomuuteen ja koska SannaT ei kukkojen kaatuilemisesta maininnut mitäään, niin kaivoin esille "raamattuni" :smt003 jossa "päivän sana" on:

Anturapahka eli jalkapohjan paise on kivulias tulehdus jalkapohjassa tai polkuanturoissa varpaiden alla. Paise saa alkunsa haavasta, johon päässeet bakteerit aiheuttavat tulehduksen. Kana varoo laskemasta painoa kipeälle jalalle ja seisoo usein yhdellä jalalla. Tunnusteltaessa jalkapohja on turvonnut ja kuumottava ja kana aristaa sitä.

Voisko vaiva olla tätä???

Kirja neuvoo kääntymään eläinlääkärin puoleen eikä sen kummempia hoito-ohjeita anna, toteaa vain että paise on melko vaikea hoitaa.

Ennaltaehkäisynä auttavat kuivat ja puhtaat kanalatilat, sekä kaikenlaisten metalliverkkojen välttäminen.

Raamattuni: :smt002

Kuva

KANOJEN MAAILMA
Kirjoittaja: Telkänranta, Helena
Kustantaja: Sanasilta Oy
ISBN-13: 9789519768694, ISBN-10: 9519768696
SannaT

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SannaT »

Kiitos Kotopullaki tietoiskusta. Tosiaan minkäänlaisia tasapaino ongelmia kukoilla ei ole, koska pystyvät ihan hyvin seisoskelemaan yhdellä jalalla ja nukkuivat viime yönkin orrella. Toisaalta jaloissa en mitään nähnyt enkä tuntenut, kun niitä tutkin. Täytyy tutkia tänään uudestaan.
SannaT

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SannaT »

Isompi kukko varaa jo jalkaansa paremmin, eli on ilmeisesti toipumaan päin :smt041 Toinen vielä samassa jamassa, muttei kuitenkaan huonommassa. Näyttää kuitenkin nyt siltä, ettei mikään tauti vainoa meidän tipusia, vaan ovat loukanneet jossain koipensa... Pidetään nyt ainakin peukkuja, että näin asia olisi :smt023
SaMaTa

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja SaMaTa »

Nostan tämän vanhan viestin ja kyselen tokeniko Sanna T:n kukot? Minulla kun on samalla tavalla ontuva samanikäinen kukko ja hämmästelen onko marekia vai ei.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4525
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

SaMaTa: tästä ketjusta löytyy vastaus niistä SannaT: n kukoista:
http://www.munanetti.net/viewtopic.php?f=10&t=6359
hernande9

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja hernande9 »

Mulla kuoli 2 tuntia sitten Ilmajokinen vajaat 3 kuukautinen tipu joka on ontunut vasenta jalkaansa jo viikkoja ja pyrstö on laahannut maata. Nyt sitten 2 muuta samanikäistä tipia on muutaman päivän myös raahannut toista jalkaansa ja olleet "allapäin" pyrstö pehkuissa ja samantyyppisiä oireita on myös yhdellä vaalealla ilmajokisella 3 kk:n tipillä, tuo kuollut kanatipi ja 2 raahaavaa ovat tummia harakkoja. Olenko nyt menettämässä kaikki tipini ja soitin jo Kamummolle ja hän epäili kun toisilla on myös kakka keltaista löysähköä (ei verta), että kyseessä olisi kokkidioosi ja huomenna vaihdan pehkuja ja yritän saada kanalaa kuivemmaksi, mitä muuta voisin tehdä ??? Käsittääkseni Marekin tauti ei voi olla kyseessä koska on kestänyt niin pitkään ??

Sitten 4 pv sitten 2:n ilmajokisen kanan alta kuoriutui 9 tipiä, joista 3 vaaleaa ja 6 tummaa harakkaa, menetänkö nyt sitten nuo uudetkin tipit, jotka ovat kyllä omalla eri osastolla ??? :smt010
lautapihti
silkki
Viestit: 236
Liittynyt: 08 Kesä 2009, 23:31
Paikkakunta: ilmajoki

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja lautapihti »

en kyllä tiedä vastata yhtään mitään hernandelle :smt009 meillä kuoli tänään kaksi pariviikkoista tipua,mitään oireilua en oo huomannu etukäteen,myöskin heti ajattelin että kuoleekohan ne kaikki,täytynee lähettää eviraan jos kuolee vielä lisää :smt018
hernande9

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja hernande9 »

Eli siis jouduin tappamaan 3 kpl 11viikon ikäistä ja tauti oli Merekin tauti eli Herbes- viruksen aiheuttama toispuoleinen halvauma (jalka+siipi) ja sitten olivat kuoleman kielissä. Kaikilla eläimillä on Herpes- virus piilevänä ja sopivan aktivoinnin jälkeen Marekin tauti (lue netistä). Jos sulla Lautapihti on samaa niin ei voi muuta kuin valittaa. :smt010

Muuten meillä Pikkumusta ja Harakka on saanut 9 tipiä joista 3 vaaleaa ja 6 tummaa harakkaa ja sitten mulla olis nyt 9 kpl vaaleaa tipiä tuottavaa munaa, jos niinkuin kiinnostais Lautapihtiä. Mutta soittele mulle !!! :smt017
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4525
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

lautapihdin tiput olivat oikeastaan vähän liian nuoria kuollakseen marekiin...aikaisintaan 3-4 viikkoisten "pitäisi pystyä" siihen sairauteen sairastumaan/kuolemaan.
Osanotot hernandelle ja lautapihdille :smt009
tiina

Re: 2 kukkoa ontuu

Viesti Kirjoittaja tiina »

Mulla sairastui tipejä kesällä kokkidioosiin, kun olivat liian puhtaalla pehkulla. Eviran lääkäri sanoi, että kokkidioosi paranee itsestään viikossa. Siihen on myös lääkettä, jota saa eläinlääkäriltä.
Oireena oli pienillä, että siipi repsotti, kyyhötystä, kaatui selälleen. Kolme (ko) lopetin ja yhden laitoin tutkittavaksi ja tosiaan ku soitin kyselläkseni tuloksia, lääkäri sanoi, että älä turhaan niitä enempää lopeta. Sain tutulta lääkettä ja annoin sitä varmuuden vuoksi, eikä sen jälkeen tullut oireita.
Vastaa Viestiin