Kiitos Hilta vastauksesta
HiltaHelikopteri kirjoitti: ↑29 Syys 2023, 19:44
Voi Tähkää

Voisko sillä olla marek tai jotain muuta hermostollista sairautta? Koeta myös ruokkia mahdollisimman hyvin ja anna vitamiineja.
Tähkä on oireillut muutaman kerran kun käynyt katsomassa.
Olisiko tämä jonkinlainen epilepsia

kohtaus, kun muuten kävelee ja liikkuu ääntelee, syö juo vähän.
Uudestaan sai kohtauksen eli pää tärisee jämähtää siihen paikoilleen ja silmät "pyörii" samalla. Otin syliin ja juttelin rauhallisesta niin tilanne rauhoittui ja nostin hetken päästä lattialle ja käveli normaalisti.
Samoin kävi kun meni itsekseen orrelle otti yhden harha askeleen ja tipahti lattialle niin kohtaus tuli nostin syliin ja siirsin tasanteelle ettei sieltä voi tippua kun matalalla. Alkoi nukkumaan ja sammutin valot.
Olen laittanut ruokaa perunamuusia, raejuustoa, spagetti riisi maissi sekoitus siihen öljyä ja vitamiinin sekä tarjolla jyvät kalkit ja rehua mitä muiden kanssa syönyt.
Aloitin varalle antibiootin.
Toivon kovasti että helpottaa olo nämä pari päivää heti maanantai aamulla soitan eläinlääkärille.
Se hyvä puoli kun hän on tuttu entuudestaan tuntee nämä miun eläimet.
Toissa vuonna otettiin kaikilta verikokeet ja olivat puhtaat.
Harmittaa ja pelottaa

kun vanhat kanat kukot on ollut terveinä eikä tulisi tarttuvia tauteja kelleen.
Kurjaa kun Tähkä on nyt yksin eristyksissä mutta pakko näin on toimia tällä hetkellä ettei muut tartu jos jotain tarttuvaa.
Pidetään peukkuja pystyssä ja Tähkä paranee

EILEN TÄNÄÄN EI OLE OLLUT MITÄÄN OIREITA

Nyt aamusta ollut muiden joukossa ulkona eikä mitään kuoputtaa kun ei olisi oireita ollutkaan. Huomenna soitan kumminkin eläinlääkärille ja kysyn mikä tämmöinen kohtaus olisi ollut jos hän tietäisi niin ei jää epäselväksi.
Annoin vielä illalla antibiootin mutta nyt en halunnut häiritä kun ihan pirteä oli.
Mystinen tapaus toivottavasti oli vain joku ohimenevä oire pidetään peukkuja
