Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Nuki

Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Nuki »

Nyt on hätä kädessä, tänään kanojen ja kalkun alla hautuneet kalkunmunat alkoivat kuoriutua. Oon tässä rampannut puolen tunnin välein tarkkailemassa tilannetta. Äsken ekana aloittanut tipu oli kuoressaan elottomana, kuorin sen ite esiin kun muna oli ihan hiljainen vaikka kuori oli puoliksi rikki ja kalvossa oli reikiä.
Toi kalvo on älyttömän vahvaa, kuori varisee siitä irti kuin tyhjää vaan, mut tiput on edelleen kuin matelijanmunan sisällä. Uskaltaako noita auttaa vai annanko luonnon hoitaa? Näyttää pahasti, ettei jää ketään eloon... :smt010
Tavast

Re: Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Tavast »

Minä koittaisin varovasti avata kalvoa, jos kerran kuori on jo rikki. Toivotaan että joku edes selvityy!
Nuki

Re: Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Nuki »

Noiden kahden elottoman lisäksi muut ei vielä ole rikkoneet kuorta. Jätin ne nyt emojensa haltuun, ainakin kaksi munaa naputti. Toivottavasti olis tosiaan edes joku elossa aamulla. Mikähän ihme noikin kaksi vei kun olivat jo aloittaneet kuoriutumisen? Ja kuolema tuli niin nopeasti, ensin on vääntelehtivä, piipittävä tipu ja puolen tunnin päästä se on vainaa.
Ihan virheettömiltäkin näyttivät noin päällepäin. Huh, aattelin että emon alla onnistuis paremmin, mut seuraavaks ehkä haudotan koneessa.
Nuki

Re: Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Nuki »

Luonto näemmä hoitaa hommat paremmin itse, aamulla oli vastassa kaks elävää, pirteää kalkkutipua. :smt001
Seuraava ongelma on, että rakensin eilen uusille perheille eristystilat kanihäkkeihin, koska haudontapesät on liian korkeat tipuille. Mutta kun laitoin emot ja poikaset nihin, emoilla oli vaan hirveä hätä päästä pois eivätkä ne välittäneet tipuista. Laitoin sitten kaikki omiin pesiinsä, mutta auttaisikohan asiaa jos toisin pesueet tonne kylppäriin? Siellä on lämmintä ja emot voisivat uudessa ympäristössä rauhoittua paremmin.
Vai paanko ne vaan häkkiin kanalassa ja kanalan oven kiinni? Muu porukka haluis ulkoilla, mutta kanala jäähtyy silloin. Kyllä noi joutaa näin sateisen päivän sisälläkin viettämään.
Hellan lettas

Re: Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Hellan lettas »

Olisko kuitenkin kanalassa parempi? Ny kumminki aika lämmin päiväkin (ainakin täällä) :smt001
Nuki

Re: Kalkkutiput ei jaksa kuoriutua

Viesti Kirjoittaja Nuki »

Sinne mä noi nyt siirränkin, aamulla olivat vaan vielä märkiä kun eivät olleet ehtineet kuivua ja täällä satoi. Ilma oli kostea ja kylmä, eikä emo osannut rauhoittua lämmittämään poikasia. Kylppärissä asettui heti pienten päälle, ja päivän aikana nuo ovatkin kuivuneet pikku palleroiksi. Ei sieltä enempiä taida tulla, säälittää noi muut hautojat mutta en mä oikeen talvea vasten viitsi alkaa tarkoituksella haudottaa. Pitää kaivaa tyypit pesistä ja lyödä luukut kiinni, katotaan keväällä sitten uudelleen.
Muuten niin ihania noi kotsit, mut hitsi vie kun ne ei muuta tee kun hautoo!
Vastaa Viestiin