Millon tiput ulos?

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
fanitus

Millon tiput ulos?

Viesti Kirjoittaja fanitus »

Ensimmäiset munat haudonnassa, olleet kohta viikon eli kuoriutunee ennen juhannusta, eli miten nopeassa tahdissa voin ulos siirtää/leikkimökkiin?
saralele

Re: Millon tiput ulos?

Viesti Kirjoittaja saralele »

Siihen asti että niille kasvaa sulat pitää olla lisälämpöä. Jos saat sinne leikkimökkiin lämpölampun niille, että lämpöä on se 36-37 astetta lämmintä (vaikka eristää joku pienempi tila tai laittaa johonki häkkiin tai laatikkoon), ni voi siirtää heti.. Mutta jos ei sinne saa lämpöä niin sitte vasta ku on sulat kasvanu.
fanitus

Re: Millon tiput ulos?

Viesti Kirjoittaja fanitus »

juu saan kyllä lämpölampun sinne :)
saralele

Re: Millon tiput ulos?

Viesti Kirjoittaja saralele »

No voi ne sitten laittaa, pistää jonku lämpömittarin että näkee että lämpötila pysyy. Sitä lämpötilaa sit alennetaan pari astetta viikossa, mutta lisälämpöä tarvii niin kauan että se höyhenpuku on kasvanu kokonaan. Meillä ne kyllä kesällä viihty enimmäkseen siellä häkin reunamilla missä ei niin kuuma ollu, vaikka lampun alla oli joku 30 astetta, olivat kanalassa jossa on vähä viileämpi kesällä ku ulkona.
Kotkot

Koska tiput siirretään ulos?

Viesti Kirjoittaja Kotkot »

Koska kanan alla haudotut tiput voi turvallisesti siirtää ulos kanalasta? Meinaan yötäpäivää? Tottahan kanaemo pitää ne riittävän lämpösinä, mutta kun yöt ovat vielä niin viileitä?
tanja

Re: Koska tiput siirretään ulos?

Viesti Kirjoittaja tanja »

Mulla ei ole hajuakaan tosta kun ei meidän rutkut ite haudo, mutta luulisin että kanaemo tietää parhaiten? Minä olen laittanut konehaudotut siinä vaiheessa kun on sulat, paitsi että meillä ne tahtoo kyllä kaikki mennä sisälle vieläkin, kun aina pelkään noita petoja. Meillä kun niitä tuntuu riittävän. Hitto kun ne metsästäjät aina kertoo mitä kaikkea tuolla on :smt012 muuten olisin onnellisen tietämätön (ja varmaan monta kanaa köyhempi :smt002 ).
Eli jos emo tahtoo lasten kanssa sisälle ni päästä ja jos asettuu yöksi ulos niin luota rouvaan. Tää on vaan musta tuntuu neuvo
Iloisten Munatalo

Re: Koska tiput siirretään ulos?

Viesti Kirjoittaja Iloisten Munatalo »

Meillä emot vie tiput ulos ja tuo ne yöksi sisään. Edellinen poikue oli n. 3 vkk vanhoja kun vei ne ulos. Nyt vielä ainakin viikko sitten kuoriutuneiden kanssa ne ovat pysyneet kanalassa sisällä vaikka ovi on auki. Kyllä emo tietää milloin ne voivat ulkoilla. Eikö teillä ole mahdollista päästä yöksi sisätiloihin ?
Kotkot

Re: Koska tiput siirretään ulos?

Viesti Kirjoittaja Kotkot »

No kun olin tehnyt hautovalle kanalle erillisen nurkkauksen kanalaan, kun meillä on sellainen hullu vanhempi kana joka häiritsee hautomista ja tappaa tipuja :smt009 Kanat juoksentelevat muuten vapaana.
Kanaemo tipuineen oli tarkoitus laittaa myös erilliseen ulkohäkkiin, johon olenkin jo siirtänyt ne päivisin, kun ulkona tuntuu olevan lämpöisempi kuin kanalassa.
Jooo... Viisainta olisi kait pistää "hullu kana" eristyskoppiin ja yksinkertaisesti avata kanaemolle ja tipuille ovi, niin saavat tulla ja mennä miten tahtovat? Niinpä taidan tehdä :smt045
albatrossi

Tiput ulos

Viesti Kirjoittaja albatrossi »

Minkä ikäisenä olette laittaneen tiput emoineen samaan ulkotarhaan muiden kanojen ja kukon joukkoon?? Mikä on kukon reaktio kun ne laitetaan samaan tarhaan? :shock: Tiput on ollut jo emon kanssa ulkona pienemmässä tarhassa joka on ison tarhan vieressä.
Johku

Re: Tiput ulos

Viesti Kirjoittaja Johku »

Meillä osa on kuoriutumisestaan saakka samassa porukassa, sillä osa hautovista kanoista saa jäädä "omaan" ryhmäänsä. Kukkomme on kelpo isä, eikä ole ikinä ollut ilkeä pienille. Myös sen jälkeläiset (nuoret kukot) näyttävät olevan samaa leppoisaa porukkaa. Eivätkä muut kanatkaan ole ikinä pieniä kiusanneet.
Vastaa Viestiin