Kalkkunoista

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
fasunen

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja fasunen »

Samaa mieltä hiltan kanssa hienoja ovat :smt003
siimis

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja siimis »

Ooh aaah, tosi hienoja :shock: Noi on saman värisiä, kuin ne himoitsemani cröllwitzerit, eikö?

Mirri - seuraavaan munismiitinkiin sitten vaan kalkkunan siementämiskurssia pitämään :smt002 Tässä yksi innokas oppilas!

Irtoaisko mitään sanallista kuvausta, miten se homma käytännössä tehdään..?
smari

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja smari »

Lypsetään kukko ja truutataan kanaan, noin yksinkertaistettuna.
siimis

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja siimis »

No tuon verran nyt pystyn päättelemään itsekin :smt005 Ja sanottakoon, että jos kyse olisi vaikka koirista niin tuo onnistuis toki minultakin. Mutta miten se :-" tehdään linnulle..?
minnimanni

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja minnimanni »

HiltaHelikopteri kirjoitti:
MuokkelisKuokkelis: Tulipa vielä mieleen kysyä, että onko muiden kalkkunat munineet "albiinomunaa" eli sellaista, josta pilkut puuttuvat kokonaan? Meillä toinen akka teki semmoisen ihmetyksen aiheen tänään! Tiedän, että esim. viiriäisiltä "unohtuu" silloin tällöin munien pilkutus, mutten ole missään törmännyt siihen, että kalkkunoillakin voisi käydä näin...
Meillä tuli aikapaljonkin noita albiinomunia nyt talvella, sitä en muista tuliko semmoisesta yhtään tipua.
Rusina

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja Rusina »

siimis kirjoitti:No tuon verran nyt pystyn päättelemään itsekin :smt005 Ja sanottakoon, että jos kyse olisi vaikka koirista niin tuo onnistuis toki minultakin. Mutta miten se :-" tehdään linnulle..?
Muistaakseni sellaisessa opuksessa kuin Riistalintujen tarhakasvatus on selostettuna toi juttu. Pitäis muistaa kattoo...
siimis

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja siimis »

Kiitos vinkistä, pistin kirjan tilaukseen :smt002 Siinä on kuulemma viiriäisistäkin asiaa, ihan hyvä lisä kirjahyllyyn, vaikken nyt koskaan joutuiskaan kalkkunoita siementämään :smt003
smari

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja smari »

yotubesta löytyy myös hyvin pitkiäkin videoita, joskus kattelin niitä. Tosin nyt en äkkiä muista enää mitä käytin hakusanana.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4496
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Kiitos minnimanni! Hyvä tietää, ettei mulla ole ainut kalkkuna, joka tekee värivirheellisiä munia! Tänään tuli toinen pilkuton muna. Eka pilkuton lähti koemielessä haudontaan.

Kyllä vaan siimiksen ja mirrin sekä kaikkien muidenkin innokkaiden pitää kalkkujen keinosiemennys opetella! Ajatelkaas, jos se taito leviäisi harrastajien keskuudessa, niin saataisiin näille harrastajien välisille markkinoille alusta asti 'ei tehotuotanto'-olosuhteissa eläneitä isoiksi kasvavia kalkattajia :smt003
Toinenkin perustelu: siimiksen allekirjoitukseen voisi sitten lisätä KKSE eli kalkkunoiden keinosiemennyksen expertti :smt040
vostozno

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja vostozno »

HiltaHelikopteri:lta tulleista 10 kalkkunanmunasta 7 on lähtenyt kehittymään. Ovat olleet koneessa nyt reilun viikon.
maunu_muori

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

mie en nyt keksinyt että mistä löytyis se kiukkusen buttikoiraan lypsyteline... olisko joku linkki... meinaan .. siemennystä vois kokeilla, kun tietäs miten saa äijät ruikkiin.. emojakin olis valkosii ja mustii.. jätkiikin senverran että piisais siemenet.. siis kädestä pitäen BUTTIPOJAN LYSPY :smt017 , kuka neuvois, siemennys ei oo se ongelma... tai onkohan tätä sittenkään viisasta neuvoo mulle,siis tota hommaa :oops:
siimis

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja siimis »

HiltaHelikopteri kirjoitti: Toinenkin perustelu: siimiksen allekirjoitukseen voisi sitten lisätä KKSE eli kalkkunoiden keinosiemennyksen expertti :smt040
Voi HITSI Hilta :smt005 Nyt mun on ihan pakko! :smt042 Kai se täytyy siis alkaa hyvissä ajoin miettimään, mihin se siitospari majoitetaan talveksi..? :smt017

Toivottavasti huomenna vastaavat tuolta antikvariaatista, että kirja on vielä kaupan - tilasin sen Riistalintujen tarhakasvatus -kirjan tuolta antikvaari.fi:stä.
Rusina

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Hups! :oops: Kirjan nimi onkin Riistalintujen tarhaus, tekijät Jukka Lahtinen ja Jorma Jokinen.

Lainaus:
"Kukkoa tulee käsitellä rauhallisesti. Se asetetaan tukevasti polven päälle, pää alaspäin. Tehdään muutamia hierovia liikkeitä ylöspäin takaruumiin lihaksiin. Puserretaan peräaukon reunaa ylöspäin, jolloin sperman tulisi valua koeputkeen tms. Olisi hyvä jos keräilyastia olisi lämmitetty.
Niin kuin kaikessa työssä, myös tässä tulosta saadaan vasta harjoittelun jälkeen. Saattaa olla alussa, ettei kukko olekaan oikeassa vireessä, kerätyksi tulee ulostetta tai likaa.
Saatu sperma tulisi mieluiten käyttää välittömästi hedelmöittämiseen. Sitä voidaan kyllä säilyttää n. 38-40 asteen oloissa muutamia tunteja laadun sanottavasti kärsimättä, suojaamalla sitä auringonvalolta ja pölyltä.
Siemennettävän naaraslinnun tulee olla lisääntymisvireessä, mahdollisesti muninnassa, joskaan sillä ei saa olla kovakuorista munaa munanjohtimessaan. Parhaaksi ajaksi neuvotaan iltapäivää.
Siemennesteen siirtäjänä munanjohtimeen voidaan käyttää esim. kertakäyttöruiskua, tilavuudeltaan/kooltaan linnun kokoa mukaillen. Suukappaletta voidaan jatkaa ohuella muoviletkulla tai käytetään ohutta pipettiä. Ruisku lämmitetään ns. kädenlämpöiseksi ja siemenneste vedetään ruiskuun/pipettiin. Naaraslinnun peräaukkoa avataan niin, että munanjohdin tulee näkyviin ja asetetaan siemenneste munanjohtimeen n. 3 cm syvyyteen.
Sperman määräksi riittää n. 0,03-0,05 ml. Kukolta voidaan saada lähes kymmenkertainen annos, joten saman siemennesteen voi jakaa useamman naaraslinnun kesken.
Siemennyksen jälkeen hedelmöittyneitä munia saadaan 2-3 vrk kuluttua.
"

Kuulostaa petollisen yksinkertaiselta, mutta mitähän mieltä kalkkunaherra ja rouva ovat toimenpiteestä? Voi olla käytännössä enemmän äksöniä!

Sitten ei muuta kun iltalypsylle harjoittelemaan :smt040.
siimis

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja siimis »

Hoo :smt003 Vaikeinta tossa on epäilemättä tuo "Kukkoa tulee käsitellä rauhallisesti!! :smt005 Äksöniä riittää taatusti, on sen kuuloinen operaatio... Hitsi kun olis tosiaan joku joka vois opettaa ihan käytännössä näyttäen miten homma toimii.

Niin ja tuosta kirjasta - nyt on tilattu sitten molemmat :smt002 Tuo Pulliaisen kirja löytyi tosiaan antikvaari.fi:stä ja maksoi 6 euroa ja tämä toinen löytyi riista.fi:stä hintaan 10 euroa (bookplussassa sama kirja oli 21.95...). Että en köytynyt paljon, vaikka ostin molemmat. Mulla on jo tuolla kokoelma kana- ja viiriäiskirjoja, mä oon vähän kirjafrikki... Nää on mukava lisä kirjastoon :smt002
Rusina

Re: Kalkkunoista

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Täällä on toinen samanlainen kirjafriikki :smt003. Kirjasto on muhkea, mutta viiriäiskirjat puuttuvat ja kanakirjojakin on vielä niukasti. Heitäs siimis vinkkiä hyvästä viirukirjasta! Vieläköhän mulle löytyis jostain yksi kappale tuota Pulliaisen kirjaa... :smt017
Vastaa Viestiin