Hoi Munanetti,
Pitkään olen sivusta seuraillut Munanetin muhkeaa sisältöä, ja nyt kiihtyvällä tahdilla, kun omat horniolaiset maatiaiskanat ja -kukko saapuivat marraskuussa. Aivan hulvattoman hauskoja otuksia nämä omat siivekkäät

Kake Kaakernuppi on herrasmiesmäinen lempeä kukko.
Martta on lempeä kaunotar, joka antaa tilaa muille ja osaa itsekin loistaa.
Selja on temperamenttinen ja tilaa tarvitseva taitava munija. Ansaitsi jo lisänimen Selja Tiukka Sitruuna, kun höyhensi kukkoa (leppyi veriletuilla, kiitos vinkistä Munanetti) ja omii itselleen kokonaisen orren, ihan joka ilta.
Elli on soma piikkitukkatyttö herkkusuu ja pahnan pohjimmainen, joka pääsee viimeisenä orrelle ja jota tästä syystä me kaksilahkeiset lellimme.
Anna on lempeänokkainen herkkupalojen haalija, osaa hienosti syödä kädestä.
Hilda on Annan vierustoveri, mutta hyvin kovanokkainen leidi, osaan jo tassuineni varoa.
Helmi on kaunis neito, joka saa välillä hyppyhepuleita.
Ensimmäiset kanat alkoivat munia nyt joulun aikaan. Kanat kuoriutuivat kesällä, joten pikku hiljaa alkavat heltat punehtua (kiitos tästäkin havainnosta Munanetti) ja munia putkahdella
