Meillä on rehuille (ja muille tykötarpeille) eläinsuojan kivirakenteisessa päädyssä oma muutaman neliön huone, jossa lämpötila vähintään +5 astetta. Kauroille ja ohrille on laari, mutta muut rehut ovat ihan vain säkeissä, koska rehuhuoneeseen ei pääse hiiret.
Osa rehuvarastoa (eli entisten asukkaiden ulkosaunaa) näkyy tässä:

Välillä ostetaan viljaa myös suursäkeissä tai niin paljon kerralla pikkusäkeissä, että joudutaan silloin säilyttämään eläinsuojan puurakenteisessa (kylmässä) päädyssä ja sinne kyllä hiiret pääsevät. No, en jaksa siitä kauheesti stressata, kun törmäähän kanat ulkonakin hiiriin ja niiden papanoihin

Onneksi naapureiden kissat ja oma koira harrastavat hiirenpyyntiä, niin ei ole ihan ongelmaksi asti niitä.
Betonilattiasta nousee kosteutta, joten kantsii nostaa vaikka trukkilavan tai vastaavan päälle ne pahvilaatikot. Nyt kun ne teidän eväät ovat rutikuivia, niin arvaisiko ne laatikot sujauttaa vaikka jätesäkkeihin?