Onko kellekkään tullut koskaan vastaan tämmöistä?
Elikkä eilen kuoriutuneella tipulla on kalju päälaki ja siinä on omituinen patti. Tipu ei oikein halua kävellä koska näyttäis että sillä olisi tasapainohäiriötä (kaatuu kyljelleen kun laittaa tasaiselle pinnalle kävelemään). Syö jonkin verran. Tiedättekö mitään hoitokonstia vai onko vaan armeliainta päästää tipu pois?
Tipulla patti päässä
Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri
-
albatrossi
Tipulla patti päässä
Viimeksi muokannut albatrossi, 04 Kesä 2013, 17:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- HiltaHelikopteri
- kukkoilija
- Viestit: 4535
- Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Tipulla patti päässä
Onko tipu koneessa vai emon alla haudottu? Sitä lähinnä haen, että voiko kyseessä olla tapaturma, esim. toisen kanan nokkaisu ja siitä johtuva kaljuus+turvotus? Jos ei ole onnettomuudesta kyse, niin vaikuttaa sen verran pahalta kehityshäiriöltä, että kannattanee armahtaa pois 
-
albatrossi
Re: Tipulla patti päässä
Kiitos vastauksesta Hilta! Tipu oli emon hautoma ja en usko että johtui tapaturmasta, koska pesän suu oli suojattu verkolla. En antanut sen kärsiä enempää, vaan päästin pois.
No, emolla on vielä 6 virkkua tipua, joten ei voi olla kuin onnesta soikeana! 