Muita IB:N oireita taisi olla muninnan heikentyminen, munien laatumuutokset (heikot kuoret jne) yskää ja nuhaa voi olla ja paaaaljon muutakin mutta nuo nyt tuli heti mieleen.
En usko että silmätulehdus tulis ihan hetkessä noin pahaksi... IB on ikävä mutta harvoin tappava tosiaan

monipuolisesti ruokaa ja rehuja, vitamiinikuuri voinee olla hyvä lisä myös, itse ainakin antaisin
Nopeesti katsoin noita tauteja niin Psittakoosi aiheuttaa silmävuotoa, suomessa ei tavattu siipikarjalla, mutta luonnonvaraisilla linnuillaa, koristekyyhkyillä ja lemmikkipapukaijoilla tavataan. Suosittelen laittamaan eviraan jos ei mene ohi noin 2 viikossa. IB käy parven läpi siinä ajassa ainakin eviran sivun mukaan.
tässä psittakoosin oireet:
Tyypillisimmillään psittakoosi aiheuttaa linnuilla hengitystieoireita joiden yhteydessä usein havaitaan väsymystä, ruokahaluttomuutta, silmä- tai sierainvuotoa ja toisinaan ripulia.