Meijän mummun kanajutut

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Hellan lettas

Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Hellan lettas »

Eli oisko mitää jääny mieleen mummun kertomia kana tarinoita tai jonkun muun sekalaista kana asiaa tai vaikka omiakin,minne kanat suuressa viisudessaan ovat menneet tai tehneet.
Mulla on mielessä mummun tarinat kun kertoili ,kun kanat olivat lopettaneet munimisen kokonaan.Silloin ruokaa ei yllin kyllin ollut ja varmasti joka muna olis tullut tarpeeseen,Syksyn marjareissulla oli kiven kolosta löytynyt 30 kananmunaa kotiin viemisiksi :smt005 :smt005
Toinen juttu oli minkä muistan,kun mummalla oli suosikki kana,ilmeisesti paras munija,joka seurasi joka paikkaan(ei vissiin ihan kauppaan saakka mennyt mukana,mutta eipä paljon toisinkaan)Oli haukka napannut kanan ja mummu syöksynyt hätiin tottakai.Kanalla oli auennut rinta pahasti,mutta mummu oli neulonut parhaan kanansa takaisin kiinni :smt005 :smt005 Ja kuulemma ihan hyvä kana siitä oli sitten vielä tullut.
Ja mitä ihmeitä ne oli mökkinaapurin Kerttumummun kannipaali kanat? :smt017
Conspiracy

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Conspiracy »

Sukulaisnainen kertoili, kun niillä oli lapsena ollut hieman kyseenalaista hupia "juottaa" kukko känniin. Viinalasissa kastetut leipäpalat olivat menneet kuin kuumille kiville ja lopun iltaa kukko oli laulanut lakkaamatta ja kellahdellut kumoon :smt030 ja seuraavana päivänä oli ollut hyvin vaisua menoa :smt015
Hellan lettas

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Hellan lettas »

"Kukkoa viinissä?" :smt005
ninanni

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja ninanni »

REPESIN :smt040 haah..! Mutta kysymys kuuluu kumpi on parempi puna vai valkoviini? ;)
Conspiracy

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Conspiracy »

Tässä tapauksessa käsittääkseni kukolle tarjoiltiin ihan kirkasta :smt005 en tullut kysyneeksi, miten tämä etukäteen tehty marinointi vaikutti lihan makun :lol:
Kiyry87

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Kiyry87 »

Kuulin eräältä vanhemmalta rouvalta että hän oli aikanaan sisarustensa kanssa mennyt
eteisen lattialle makaamaan mahalleen pullan pala suussa ja kanat olivat käyneet ne hakemassa huulien välistä.
Niiden äiti vain antoi asiasta satikutia koska ne paskoivat eteisen lattialle säikähteässään pienempien
lasten riemun kiljahduksia... :smt044
Rouvaa asia hymyilytti vieläkin kypsässä 95 vuoden iässä :smt023
Kiyry87

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Kiyry87 »

Meillä naapuri puhui samaa tuosta kirkkaan annosta kukolle,
se myös paitsi kiekuu myös polkee kanoja kuin mielen köyhä :oops:
Ja jos antaa liikaa se kiekaisee ja sammuu :smt005
Mie KIELSIN heti ukkoa että TUOTAHAN ET meiän kukkoon kokeile :smt018
ropponen

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja ropponen »

isältäni kuulin että hänen vanhemmillaan oli lapsuudessa kanoja ja hanhia, kun hanhet eivät suostuneet hautomaan niin vaari laittoi munia kanojen haudottavaksi. No kun sitten viimein koitti aika kun pienet hanhen poikaset lähtivät veteen, niin kanaemo raukka oli aivan hädissää ja kauhuissaan että kuis ne nyt veteen menee! Potpotti ja kaakatti hädissään eestaas kulkien järven rannalla. :smt043
Iita

Kanojen hoito ennen vanhaan

Viesti Kirjoittaja Iita »

Isä kertoi, kun hänen äidillä oli kanoja ja ruoasta oli pula. Kanat oli alkaneet hautomaan ja tietenkin munat väheni .
Mummo oli uittanut kanoja kaivokylmässä vedessä ja todennut:"Herkesvätpähä hautomasta.." :smt105
Tavast

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja Tavast »

Tää on vähän ällö juttu, mutta olkoon :smt003 Isäni on kotoisin luovutetusta karjalasta Tiituan kylästä (Pyhäjärvi VL). Hän muistaa pikkupoikana ollessaan että lehmiin tuli kesäisin nahan alle paukuroita ja kun sitä puristi, sisältä tuli matoja. Lehmät kuulemma tykkäsivät kun tällaisen matopahkuran puristi pois, varmaan helpotti oloa ja madot laitettiin kanojen eteen, kukko kutsui kanat herkkuaterialle ja hetkessä olivat madot kadonneet.

Siellä oli myös uskomus, että kukkomunat ovat teräväkärkisiä ja kanamunat pyöreämpiä, joka on ainakin Ilomunan tekemän testin mukaan paikkansapitämätön juttu.
Yhdeltä sukulaiselta olen kuullut sellaisen jutun, että haudottavia munia läpivalaistessa sukupuolen erottaa siitä, onko alkio munan kärjessä vai keskellä. Nyt en vaan enää muista kummat oli kumpia. Itse en osaa kyllä sanoa onko alkio keskellä vai ei kun läpivalaisen niitä.
kochin-fani

Re: Meijän mummun kanajutut

Viesti Kirjoittaja kochin-fani »

Aika ällö tosiaan tuo matojuttu, mutta mikäs siinä jos lehmät ja kanat kerta tykkäsivät hyvää :smt005
Muoks: Olihan minulla mummolta kanatarinakin...
Joskus kauan sitten mummollani oli vanhoja häkkikanoja. Ne piti opettaa orrelle, koska eiväthän ne siellä häkissä olleet oppineet muuhun kuin ritilällä seisomiseen. Kuulemma kun kanat nosti orrelle, ne keikahtivat alas :smt042 Varmaan näytti hupaisalta!
Vastaa Viestiin