Ankalla hermostossa vika?

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Unja-O

Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Unja-O »

Meillä yksi keväällä kuoriutuneista ankoista alkoi kesällä jäädä kasvussa muista jälkeen, ja nyt täysikasvuisinakin se yksi pieni valkoinen tyttö on puolet muita pienempi.

Se myös saa omituisia kohtauksia, jossa se pyörii jonkin aikaa kovaa vauhtia itsensä ympäri. Ankka syö, juo ja ulkoilee siinä missä muutkin, eikä vaikuta huonovointiselta, minkä vuoksi en ole sitä ottanut pois päiviltä. Joskus se saattaa jäädä seisomaan paikalleen ja tujottaa tyhjyyteen hetken, ihan kuin sillä olisi muistikatkos. Matolääkityksen olen kesällä antanut.

Onko kellään kokemusta vastaavasta, liekö kyseessä jonkin sortin hermostovaurio, vai mikä kumma onkaan kyseessä? Kehitysvammainen yksilö vain? Kyllähän niitä eläimistäkin löytyy. Onnistuin tänään sattumalta saamaan pyörimiskohtauksen videolle. Ankka on videossa taka-alalla. Toivottavasti video näkyy. Ärsyttävää kännykällä säätämistä, kun kone ei toimi. :/

http://smg.photobucket.com/albums/v601/ ... -42-32.mp4
Nina

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Nina »

Mistään mitään tietämättä mietin, että voiko linnuilla olla epilepsiaa? Ainakin koirilla tuollainen tyhjyyteen tuijottaminen voi olla epilepsiaa.
Unja-O

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Unja-O »

En tiedä, mutta tuo meidän ankkanaaras ei mene tiedottomaan tilaan kohtauksissaan, niinkuin epilepsiassa ihminen tai eläin yleensä menee. Tai jos se menisi, niin en usko, että se pysyisi jaloillaan.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4521
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Hieno video! (Ei siksi, että raukka-parka noin pyörii, vaan siksi, että onnistuit sen kuvaamaan!)
Pyöriminen voisi olla tiamiinin tai jonkin muun B-vitamiinin puutoksesta johtuvaa. Onko ankka saanut poikasena oluthiivaa? Onko sillä ihan normaali näkö, että onko löytänyt ruokaa kuten muutkin? Voisit kokeilla B-vitamiinikuuria, kun ainakin tiamiinilla, niasiinilla ja B6-vitamiinilla on ’tekemistä’ hermoston kanssa.

Myös toksoplasmoosissa on oireena ympyrän kävely sekä muut hermostolliset oireet, mutta tämähän ihan juoksee ympyrää, eikä kävele. Oliko ankka tipuna normaali, ettei pyllähdellyt kyljelleen tai selälleen? Pyllähtelyt voisi olla toksoplasmoosin ekoja oireita.
Unja-O

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Unja-O »

Ovat kaikki saaneet oluthiivaa ja tosiaan tuossa poppoossa nuo kaikki valkoiset ovat sisaruksia (Hansu-hanhea lukuunottamatta :D). Kaikki sen sisarukset ovat isoja ja käyttäytyvät normaalisti. Kyllä tuo "Pikku-Kakkonenkin" löytää ruokavadille ja on ihan hyvässä lihassa, paljon pienempi vaan kuin muut. Se pyllähtelee kyllä joskus hetken kohtauksensa jälkeen, tipuna oli ihan normaali, kipitti siinä missä muutkin. Ja toisinaan, kun kutsun pluttaeläimet sisälle yöksi, se saattaa jäädä hieman muista jälkeen ja huutaa hetken tallin ovella kunnes muut vaakuttaen kutsuu sen sisälle. Näkökyvyssä voi siis olla puutteita.

Täytyypä antaa sille oluthiivakuuri. Tuo, että sain kohtauksen videolle, oli ihan sattumaa, kun hanhia oli tarkoitus kuvata.

Mut mites tuo toksoplasmoosi, kyseessä siis jokin myrkytystila, ko? Jos siitä olisi kyse, niin onko siihen mitään hoitokeinoa, vai olisiko parempi päästää tyttönen pois? Mistä se saa alkunsa?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4521
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Ankka voi saada toksoplasmoosin kissan ulosteista, madoista, jyrsijöistä, pilaantuneesta lihasta, kovakuoriaisista, hyönteisistä, siis jos niissä sattuu tätä olemaan.
Se on semmoinen alku/itiöeläin…siis loiseläin, joka taudin aiheuttaa. Ei kaiketikaan kovin yleinen tauti.
Käsittääkseni pitäisi pystyä selvittämään verikokeella, että onko ankalla tästä kysymys. Hoito on vaikeaa, mutta jonkinmoinen resepti ankoillekin löytyy mm. netin syövereistä. Jos B-vitskut ei auta, niin otapa yhteyttä eläinlääkäriin.
Räpylälli

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Räpylälli »

Herättelempä tätä vanhaa aihetta sen verran henkiin, että kysyisin mitä tuolle pyörivälle ankalle nykyään kuuluu? Ja auttoiko oluthiivakuuri?

Itselläni on viikon ikäisiä pikkuvaakkuja joista yksi tupsupäinen poikanen harrastaa myös tuota pyörimistä. Pystyy kyllä kävelemään suoraankin, mutta aina välillä tosiaan alkaa pyörimään ja taittaa päätään samalla hieman vasemmalle. On mahdollista että tämä pikkuinen oli viimeinen kuoriutuneista. Oli kuoriutumisen jälkeen hieman "vinossa", mutta seuraavana päivänä normaali ryhdikäs pikkuvaakku. Syö, juo ja touhuaa ihan normaalisti jos ei ajoittaista pyörimistä lasketa.

Onko muilla ollut tälläisiä poikasia? Onko ollut ohimenevää, vai jäänyt pysyväksi vammaksi? En oikein tiedä mitä pikkuisen kanssa tekisi. Kokeilen nyt lisätä oluthiivan määrää jos auttaisi... :smt017
Avatar
tipsi
riikinkukko
Viestit: 1075
Liittynyt: 30 Touko 2007, 06:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja tipsi »

Mun käsittääkseni tupsupäisyyteen saattaa liittyä joitakin ongelmia.. olikohan jotain selkärankaepämuodostumia? En nyt muista.. Toivottavasti pikkuinen kuitenkin tervehtyy!
Ankkoja, kanoja ja lampaita.
Räpylälli

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Räpylälli »

Muistelisin lukeneeni täällä jostain keskustelusta juuri noiden tupsupäiden ongelmista. Hassua että aikaisemmissa poikueissa ei ole tupsupäitä ollut, mutta tässä poikueessa useammalla on tupsu päässä. Vain yhdellä aikuisella on pikkuruinen töyhtö. Poikasilla on kahdella todella kookas tupsu, yhdellä kaksi pientä tupsua vierekkäin ja muutamalla pieni töyhtö. Tällä pyörivällä vaakulla on sellainen keskikokoinen tupsu.

Seuraan tilannetta ja raportoin tänne, mikäli "vika" poistuu tai pahenee. Jospa siitä olisi sitten apua muillekkin pikkuvaakkujen hoitajille :smt001
epi

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja epi »

Millaista tupsua tarkoitatte? kun minun ainoalla naaras ankalla on tupsu päässä.. Tuolla minun kuvissa on kuva siitä tupsupäisestä ankkanaaraasta.. nyt jos se onkin jotenkin "viallinen" yksilö..voi pylly sentään. :(
Pirjo

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Pirjo »

Mulla on tupsupää ja ei ole kuvaavianne ongelmia,päinvastoin on kaikista kovin munija ja sympaattisin ankka mitä minulla on ollut!
Kuva
epi

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja epi »

Saman lainen tupsupää minunkin ankka on. Se pitää pojille komentoa ja ainakin vaikuttaa ihan normaalilta.. mutta onhan se vasta 2kk.. :)
Räpylälli

Re: Ankalla hermostossa vika?

Viesti Kirjoittaja Räpylälli »

Kyllä ne tupsupäät voi olla ihan terveitä ja normaaleja. :smt001
Meidänkin töyhtöpää on ihan normaali ja terve vaakku. Olikohan niin että kahden tupsupään jälkeläisissä on eniten ongelmia. Jonkinlaisia rakenteellisia ongelmia, olikohan juuri tuo selkä jne.
Toistaiseksi meidän pikkutupsupäät kehittyvät ihan normaalisti muun porukan mukana. Yksi perusankan näköinen pikkuvaakku jäi hurjasti kasvussa jälkeen ja viimein nukkui pois, mutta tupsu ja töyhtöpäät vaikuttavat terveiltä.
Kaikille on jopa koti tiedossa :smt038 Seurailen kuitenkin vielä tuota yhtä tupsupäätä ettei ala taas pyörimään.
Vastaa Viestiin