Kanat ei hyväksy tipuja

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Avatar
mimmu
orpington
Viestit: 730
Liittynyt: 06 Touko 2007, 12:59
Paikkakunta: Etelä-Savo/Sulkava

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja mimmu »

Meilllä oli alkuun kesällä sama kun Kiuruvetiset nuorikot eivät hyväksyneet tipuja(synt. 7.7) yhtään vaan aina mennen tullen nokkasivat niitä :smt009 .
Ensin emo hääti jokaisen lähelle tulijan pois, mutta nyt ei saa kuin vain ne kyytiä jotka tulee liian lähelle.
Miun piti muutaman kerran olla hellapoliisina välissä sen verran kova nokitus meinasi olla näillä kolmella kanalla, mutta annoin sitten olla yksissä että tottuu ja nyt jo hyväksyy nämä tiput vaikka luimuilevat vielä.
Meillä on kesätarhassa myös paikkoja johon pääsee turvaan, mutta pihamaa on iso ja siellä annetaan onneksi olla rauhassa kun jokaisella on tärkeämpää tekemistä.
Sisälle meno sitten joskus tuotti vaikeuksia myös mutta laitoin ensin emon ja tiput omaan ns. tilaansa kun isoilla oli isompi paikka ja nukkuvat orsilla sekä "valvoivat" myöhempään.
Aiemmin ei ole ollut hankaluuksia vaikka on ollut joukossa tipuja.
mummo ja kanaset :biggrin:
Salli

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja Salli »

Meillä oli sitten tipu tapettu viime yönä :smt022 jo 2kk ikäinen. Koko pää ja kaula oli lihamössöä. En tajua, niillä oli oma turvapaikkakin mutta... TIedän että asialla on ollut meidän kukko, molemmilla kerroilla kun olen niitä tipuja yrittänyt viedä isompien puolelle, on kukko ollut kimpussa kuin yleinen syyttäjä. Lisäksi se on niitten pikkuhäkin ulkopuolella vaaninut ja hyökkäillyt koko ajan. Kuka haluaisi kukon? Mä en edes pysty tappamaan sitä, olen niin huono kananomistaja :smt022
chicken

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja chicken »

^Hyi kamala :smt009 Mut eihän tosiaan tollasta kukkoa oikeen voi pitääkään :smt009
:smt056
Salli

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja Salli »

No ei oikein, se on kaunis kuin mikä, mutta en pysty enää luottamaan siihen .On muutenkin pörhistellyt pikkuisen liikaa ja kun lasten kasnssa näitä kanoja käydään katselemassa niin en tykkää kun en voi luottaa että lapset saa olla turvassa kun haetaan munia. Ei kai kukon kuuluisi käyttäytyä noin? Siis että hyökkää tipujen päälle ja ajaa niitä koko ajan takaa? Meidän kanatkin on silleen ollut että jos tipu lähtee karkuun niin eivät jahtaa enää sen pidemmälle, nokkasevat tietty jos toinen ei väistä, mutta sitten kun väistään niin ovat että ok, mene tiehes.

*muoks* ihanaa, kukon kasvattaja lupasi auttaa mua (nössöä) tässä asiassa. Ihanaa :smt049 onneksi ostin kukon tuolta kasvattajalta!
albatrossi

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja albatrossi »

Nyt on ongelma, nimittäin Meillä on kana jolla on 2 keltaista tipua (ikää vasta 5vrk).Tänään haimme 3 tipua jotka ovat 2 viikon ikäisiä ja aateltiin että emo hyväksyy ne itselleen, mutta eipä hyväksynytkään kuin yhden keltaisen tipun ja 2 mustaa on kokoajan nokittavana ja se häätää ne pois.. voinko siis tehdä mitään että se hyväksyy ne vai annanko vain olla?? :smt012
iikka

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja iikka »

Meillä oli kanoja viimeksi viime vuosituhannella, sain yhden isa brownin(onkohan oikein kirjoitettu) hautomaan ja tipuja kuoriutumaan. Eikös yhtenä päivänä kissa nappasi yhden tipun, sain sen takaisin. Siinä näkyi hiukan verta mutta tuntui olevan kunnossa, laitoin sen emon luo takaisin, mutta tämäpä ei enää hyväksynyt sitä vaan nokki. olin suhauttanut siihen tipuun terramycin-suihketta, no minäpä otin joka tipun ja suihkautin kaikkiin tuota sinistä ainetta ja näin ollen emo hyväksy jokaisen sinikirjavan tipun :smt023
Viivi81

Re: Kanat ei hyväksy tipuja

Viesti Kirjoittaja Viivi81 »

Meillä oli sama ongelma viime syksynä kanalassa kuorituneiden tipujen kanssa, muut kanat hyökkäsivät tappomeiningillä kimppuun ja poishan ne oli heti pelastettava. Nyt n. kuukausi sitten kuoriutuneiden tipujen kanssa on mennyt paremmin, meillä kanat hengailee ulkona täysin vapaina. Hautoja teki pesänsä navetan käyttämättömään ulkohuussiin jossa annoin sen hautoa loppuun. Rottien ja muiden kanojen pelossa otin emon tipuineen parin neliön kettuhäkkiin kuoriutumisen jälkeen niin, että muut kanat pääsivät niitä kuitenkin näkemään. N. viikon häkkielämän jälkeen alkoi kuitenkin tuntua, etteä vapaaksihan nuo on saatava, ja päästin emon häkistä ulos. Toinen (alempiarvoinen) kukoista yritti ensin hyökätä porukan kimppuun, senkin luulen kuitenkin vain yrittäneen paritella kanan kanssa. Emo sekä Pääkukko antoivat sille heti kyytiä, eikä se sen koommin ole yrittänyt lähennellä. Muut kanat eivät olleet yllätykseksi pienistä moksiskaan, emoa tuntuvat toisinaan vähän uhittelevan ikään kuin se olisi nyt alempiarvoinen.
Emo kuljettaa tipujaan kuitenkin yksin ja selvästi haluaa pysytellä kauempana muista kanoista ja kukoista. Toisinaan kaikki sattuvat esim. saman pensaan alle huilimaan ja sovussa osaavat jo olla. Yöksi emo menee navetan nurkkaan heinäkasaan tipuineen nukkumaan muiden kanojen mennessä kanalaan orsille. Mukavaa seurata pienten kasvua, toivotaan että näin luomusti kasvaneina aikuiseksi asti. :)
Vastaa Viestiin