Eli tässä gold partridge brahma (kultabrahma):
Kuvio siis sama kuin edellisellä hopeabrahmalla, mutta erona väri, siis gold ja silver. Nyt jos mulla olis, niin lisäisin tähän kuvat molemmista väreistä diluutiona, mutta ei ole.
Tässä toinen versio goldista eri kuviolla, eli pitäisi olla black laced, mutta näyttää kyllä kuvassa selkeästi ultraharvinaiselta chocolate lacediltä:
Ja vaikka laced tarkoittaa noita sulkien tummia reunuksia ja kanan väri on gold, niin vain harvoissa kirjoituksissa gold mainitaan.
Edellisen värin diluutio, eli blue laced, jolla siis mustat osat on haalistunut siniseksi:
Tähän sopis nyt jatkoksi silver laced eli lacedkuvioinen kana jonka väri sama kuin aiemmassa hopeabrahmalla.
Siinä vähän perusesimerkkejä, eli harmaa ei ole vain harmaa.
No niinpäs näyttää kukolla olevan nuolikuvioita kauluksessaan. Aina vaan mielenkiintoisemmaksi menee. Olisi tosi ihanaa jos tähän topiikkiin saisi selityksen eri kuvioista, miten se ilmenee kukolla ja kanalla ja vielä lisäksi kuvat. Kiitos etukäteen. Sitten voisi alkaa harjoitella omilla maatiaisilla, niillä kun näyttää olevan jos jotakin kuviota ja väriä.
Pardridge väri on kukollakin kuitenkin se koko kokonaisuus, tai miten sen ny selittäisi. Siis se miten ne värit on jakautunut koko kukossa, se näkyy hopeabrahman kuvassa. Mun käsityksen mukaan kukolta puuttuu salmon-tekijä, joka kanalla partridgessä on. Mä en muista noita geenikarttoja ulkoa, mutta siimis vois lisäillä tai kuka vaan, kun oon laiska tarkastelemaan niitä mistään.
Meillä on vissiin kasvamassa nyt muutama metkan näkönen ilmajokinen. Harakka kukkotipun kasvua oon koittanu kuvailla ja aina kun otan kuvia tai muuten kattelen sitä, siitä tuntuu löytyvän joku uus väri tai täplä tai jotain jostakin kohtaa ja sama tuntuu olevan kanatipujenkin kohdalla. Saa nähdä millasia niistä isona tulee
Saakos tähän ketjuun muuten laittaa kuvia omista kanoista ja kukoista, jos ei tiedä väreille nimityksiä, että joku vois niille värit nimetä? Vai pitäiskö sille perustaa ihan oma ketju?
I - Dominant White, dominantti valkoinen. Vaalentaa mustat kuviot valkoiseksi. Laajentaa kuviota.
I^d - Dun, harmaanruskea. Epätäydellisesti dominoiva. 1 geeni vaalentaa mustan kuvion ruskeaksi, kaksi geeniä vaalentaa khakin väriseksi.
i+ - Non-Dominant White, ei-dominantti valkoinen. Resessiivinen, mustat alueet pysyvät mustina.
I^s - Smokey, savu. Resessiivinen sininen! Vaalentaa mustan siniseksi. Resessiivinen villityyppiin i+ nähden.
Bl-lokus
Bl - Blue, sininen. Epätäydellisesti dominoiva. Yksi geeni vaalentaa mustat alueet sinisiksi/harmaiksi, kaksi geeniä vaalentaa edelleen splash/valkoiseksi.
Bl/Bl - Homotsygootti sininen = splash.
Bl/bl+ - Tyypillinen sininen, blue.
bl+ - Non-blue, ei-sininen. Musta säilyy mustana.
Mo-lokus
Mo+ - Non-Mottled, ei-pilkullinen. Ei valkeita sulkien kärkiä, dominoiva.
mo - Mottled, pilkullinen. Valkoidet sulkien kärjet tai vähemmän säännöllistä valkoista laikutusta. Resessiivinen.
C-lokus
C+ - Non Recessive White, ei-resessiivinen valkoinen. Täydellisesti ilmenevä väri, dominantti.
c - Recessive White, resessiivinen valkoinen. Ei lainkaan väriä, eli täysin valkoinen.
Jos ei ulkonäöstä pysty päättelemään jonkun kanan perimää, niin testiparitus on ainoa keino saada tietoa siitä mitä värigeenejä se kantaa. Se kannattaa tietty tarkkaan miettiä minkä värisen partnerin kanssa sitä yhdistää, että saa esiin sen tiedon minkä tarvitsee. Vanhempien väreistä pystyy tietenkin päättelemään usein edes jotakin!
Kyllä te ootte fiksuja, minä en tajua noista yhtään mitään! Joskus oon yrittänyt opiskella undulaattien värejä ja periytymistä, mutta ei tullu mitään siitäkään. Nytkin mulla on yks undu jonka väriä en tiedä.