Juu, kanat osasi muuttaa ihan omatoimisesti ulos ötöjä karkuun.
Taistelu jatkuu kera Berner Baitionin!
Onneksi ei kanoissa ja kukossa näkynyt ötökän ötökkää kun tutkin.. taidan silti hankkia varalta jonkun tökötin niillekki ja samalla myös sisälois häätö.
Luin netistä että eivät kestä 45 ateen lämpötilaa kuin 2h, joten laitoin öttiäiset ''saunomaan''. Laitoin kanalaan kaasulla toimivan letun paisto kierukan ja nyt se on pössytellyt kanalassa 2h ja lämmöt on ollu 60 astetta. seinien vieressä on kasoittain nyt kuolleita punkkeja! Eivät juhli kauaa minun kanalassa!!
sitten vielä laitan sen muurahaismyrkky liuoksen ja huomenna kalkitus, niin AVOT!
http://www.dgt-volmatic.fi/index.html?n ... n+torjunta
Mä tilasin tuolta juuri satsin harsosääskipetopunkkeja syömään lintupunkin munia ja alkuja pois. Saa nähdä kuinka tehoaa, mutta muniksen Facebooksivuilla oli näitä ötököitä kehuttu. Niitä vaan sirotellaan pitkin kanalaa ja toivotaan parasta. :D Pitää uusia homma joskus 4 viikon päästä. 10 000 kpl punkkeja oli 9,60e ja kotiovelle toimitus 10,20e eli vajaa 20e koko setti ja ei sisällä myrkkyjä.
Ja siis muillekkin, tilauspaikka on Biotus ja 25000 petopunkkia maksaa postikuluineen 28e ja 10000 petopunkkia 25e, Eli ilman muuta tuo 25000kpl ja tarpeeksi usein. Sitten ei voi myrkyttää eikä kanalaa saunaksi lämmittää enää, koska petopunkit kuolevat myös. Mutta nyt useamman viikon petopunkeilla mentynä, niin on helpompaa elämä kuin päivittäin 60-70 asteeseen lämmitys / myrkytys.
Biologinen torjunta on mainio keino varsinkin ennaltaehkäisevään torjuntaan. Jos punkkimäärä on kuitenkin kuvissa olevan kaltainen, biologisella petopunkki-menetelmällä ei saada toivottua tulosta riittävän nopeasti.
Onneksi löysit tehokkaat keinot! Aikas järkyn näkösiä öttiäisiä, hyi yök iski vaan silmään kun kirjoitit että aijot kalkita paikat. Tyhmä kysymys. miten sen teet? mistä saat tarvikkeet ja millä menetelmällä hoidat homman navetassa? netistä olen yrittänyt tietoa löytää, mutta huonosti on saatavilla. Tsemppiä öttiäistaistoon!
Ostan säkillisen rakennuskalkkia esim. rautakaupasta ja sekoitan kalkkijauhoa sopivan verran veteen, että siitä tulee sopiva velli. ei nyt tarvi olla mitään hirveän paksua, mut ei mitää liruakaan. Jos haluaa niin sekaan voi laittaa jonkinverran suolaa, niin tulee kiiltoa. Anna vellin olla yön yli ja vasta seuraavana päivänä käyt sillä seinät läpi. Itse olen käyttänyt ''siveltimenä'' liisteriharjaa, mutta myös kalkkaukseen myydään kalkkausharjoja. Yksinkertaista ja HALPAA!
Et siis laita mitään muuta sekaan kuin vettä? Ja se liisteri sitten pysyy siellä seinissä? kauan kuivumisessa kestää suurin piirtein? Kiitos! Pakkohan sitä on kokeilla jos noin yksinkertaista ja halapaa kerran on Ootko selvinnyt jo öttiäisistä?
En laita muuta kuin vettä. Kyllähän se ajanmyötä kuluu hieman pois mut kannattee uusia noin kerran vuodessa, kun ei niin kova homma kyllä ole. mulla on kuivunut sillain että oon sutinut joskus 12 aikaan päivällä seiniin, niin kanat olen päästänyt sisään joskus kuuden aikaan, saattaa olla vielä silloin paikoin kosteaa, mutta aika nopeaa kuitenkin kuivuu.
Öttiäisistä pääsin tosiaan eroon ja kanat pääsee puhtaaseen kanalaan varmaan huomenna tai ylihuomenna!
Kysyisin tuosta kalkkimaalauksesta minäkin vähän, osaatko verrata vellin paksuutta tavalliseen ulkomaaliin tms? Luin jostain kirjasta, että sopiva seos olisi lähinnä maitoa, mikä kuulostaa omaan korvaani kovin juoksevalta. Olisiko semmoinen kiisselin paksuinen sopivaa vai vielä vähän paksumpikin jopa?
Kyllä sen kalkkimaalin aika litkua kuulukin olla. Minä sanoisin, että maidon ja piimän välimuotoa jos maitotuotteisiin verrataan. Selvästi litkumpaa kuin tavallinen ulkomaali. Meillä kalkitaan säännöllisesti kanala. Se on hyvä tapa desinfioida ja kaunistaa! Tuolta rakentelu- ja remontointiosiosta löytyy muistaakseni tästä aiheesta keskusteluja.
Albatrossi, hyvällä asenteella sait hoidettua kanapunkkiongelman! Hieno juttu! Siinä sai öttiäiset kyytiä!