wikipediasta löytyy vertailut kananmunan kappalehinnoista( voi olla pikkaisen muutuneet mutta suuntaa antavat)
luomumuna maksaa nin 0,18 eroo enemmän kappale kuin virikehäkkin tai lattiakanalan muna( näillä kahdella ei oo hintaeroo, jos on niin vapaan kanan hyödyksi)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kananmuna
tässä vähän luomusta:
http://www.siipi.net/index.php?option=c ... &Itemid=81
tässä sitten siitä luomusta muuta:
http://www.siipi.net/index.php?option=c ... &Itemid=37
Tässä ohje kuinka luomunuorikoita on kasvatettava:
http://www.siipi.net/images/stories/luo ... 191211.pdf
erityisesti lämmittä ainakin mun mieltä tämä kohta(lainaus):
"Siipikarjan on päästävä ulkojaloittelualueelle aina kun sääolosuhteet sen sallivat, vähintään toukokuusta lokakuuhun. Ulkoiluajan tulisi olla aina kun mahdollista vähintään yhden kolmasosan ajan lintujen elinajasta. Epäsuotuisia säätiloja, jolloin ei tarvitse ulkoiluttaa, ovat mm. rankkasade, pakkanen tai erittäin kova tuuli. Alle 6 viikon ikäisiä poikasia ja sairaita tai loukkaantuneita lintuja voidaan pitää sisällä sääoloista riippumatta.
Siipikarjan ulkojaloittelualueiden on oltava pääosin kasvuston peitossa, niissä on oltava suojaavat tilat ja linnuilla on oltava vaivaton pääsy riittävälle määrälle juottopaikkoja ja ruokinta-astioita." tosin suomi on kaventanut ajan kesäkuun alusta lähtien.
Tässä on niistä tiheyksistä:
http://www.siipi.net/index.php?option=c ... &Itemid=37
JA NÄITÄ MUUTEN VALVOTAAN ETTÄ NOUDATETAAN LUOMUOHJEITA!!!!
Onko taloudellinen tilanteesi( siis yleisesti kysyn en keltään kirjottajalta) tosiaan niin heikko ettet pysty maksamaan noin 0.20 senttiä munalta enemmän että eläimet voivat esim ulkoilla ja niillä on tilaa lähes tuplasti lattiakanaalaan verrattuna ja ikkunoista tulee luonnonvaloa. Kerran päivässä munalla töihin tekee kuukaudessa: 0.20* 30 pv= 6 € kuukaudessa enemmän, että kanoilla on hyvät oltavat. SIIS kaksi pinttitölkkiä olutta kuussa tai pari suklaalevyä. Tai yks turha ajomatka kaupunkiin kuussa.
, HALOOO..