Toivottavasti kuvat näkyy
Eli tämmönen projekti olis keväällä edessä. Ensin olis edessä tyhjennys kaikesta rojusta Minkälainen valaisin mahtaisi olla hyvä? Kun ikkunat on pohjoseen päin ja sit tossa on mettääkin ni luonnonvaloa ei hirveesti pysty hyväkskäyttää... Maalamista, eristämistä, seinän rakennus jne jne
Kiitos kiitos
Mutta kyll siinä on iso tyhjentäminen ku joka paikka ihan täynnä tavaraa ja romua Säästettäville tavaroille pitäs löytää tilaa jonnekkin ja ja ja.... Alkas ny vaan toi lumi jo sulaa ja ilmat lämpenee ni pääsis hommiin!
Ja sitten kun alat siivota ota kuormalava pihalle niin ei tartte moneen kertaan pyörittää .Säästät mitä säästettävissä on ja loput pois:Etti käy kun mulle aikoinaan jos tuonkin vielä tarttis pyöritti paikasta toiseen kunnes mieheni kanssa muutamana syksynä sitten niitä selvitettyjä jätesäkkejä kannoimme roskiksen täytöksi ja mitään ei oo puuttunut.Ois vain pitäny kerralla tehdä, työ senkun lisääntyi niit säkkejä pyöritellessä...Kirpparit on hyviä kanalan rakentajalle löytää lääkekaapin( vaik tääl on kierrätyskeskus 20 km päässä noin) ja kaapin ja tiskialtaan ja tipuille oon lautasia ja ruoka kuppeja hakenu .Ah viimeisin kirppislöytö pyöreä tiskiallas joka on osoittautunut mahtavaksi.Mieheni vähän reunaa leikkasi et sai lähemmä seinää ja laitto hyllynkannakkeisiin kiinni .Ei tarvi takapuoli pystyssä enää tiskata
Tuo Marissan navetta on niin ihana et mie voisin remontoida siitä vaikka talon . Niin idyllinen ja ilmeisesti hyväkuntoinenkin kun vaan saa tilat muokattua omiin tarpeisiin sopivix . Hirveesti teille tsemppiä tyhjennys -ja remppa projektiin. Lopputulos ei voi olla muuta ku hyvä kun omaan käyttöön ja omille eläimille teette. siinä on niin paljon tunnetta ja intoo mukana et ne on jo melkoset kimmokkeet .
Kiitos paljon tsemppauksista kaikille!!
Yritän ny saada hommaa etiäppäin ni sais uusia kuviakin tänne ja niitä kanoja! Pirtin remppa vaan tuppaa viemään kaiken ajan nyt mutt eiköhän se tosta pian valmistu ni ehtii sitten kunnolla keskittymään tohon kanalaprojektiin. Ni ei kellään ollu mitään valaisin ehdotuksia?
Meillä on käynyt sähkärit tekemässä kaikki sähkötyöt, meillä on ajastin sähkötaulussa ja lamput tuli myös samalla sieltä. Jos haluut joskus ajella katsomaan niin tähän on Porista noin puolen tunnin matka. Esimerkiksi tässä on keskustelua kanalan valaistuksesta